Blog výživáře #1: O čem je moderní výživa koní?

22.06.2021

Na blogu se věnuji některým aktuálním tématům ve výživě zvířat a koní. Píšu o nich tak, jak je vidím a vnímám já. 

Články zabývající se konkrétními českými i zahraničními studiemi a poznatky budu vždy i s uvedenými zdroji vydávat samostatně. Pokud vás zajímá, jak se počítá krmná dávka, jak koně reagují na určitá krmiva nebo jak například vznikají různá onemocnění spojená s výživou, odkážu vás právě na tyto zdrojované články (vydávané v sekci Články na webu nakrmsikone.cz již brzy). Pokud jste ale zvědaví i na věci pod čarou, na to, jak vypadá studium výživy zvířat nebo jak probíhá život na univerzitě, v laboratoři, ve výzkumu a terénu, nenechte si můj blog ujít :)


Ahoj. Moje jméno je Denisa a jsem výživář zvířat. Že to zní skoro jako úvodní seznámení v klubu anonymních výživářů, kteří se stali závislými na vědě o zvířatech? Možná. Nuže vítejte a pojďte dál.

#1: O čem je moderní výživa koní?

Možná začnu otázkou: O čem to je být moderním majitelem koně? 

Když jsem se před 15 lety začala zajímat o jezdectví a chov koní, byly tu pro mě prakticky jen dvě možnosti. Začít chodit do jezdeckého klubu nebo se učit jezdit u soukromého chovatele. Ať už si vyberete jakoukoliv cestu, dozvíte se, že každý to jezdectví a chovatelství bere tak nějak po svém. Navíc existuje ohromné množství knih o tréninku koní a jezdců (překvapivě ale existuje poměrně málo knih o výživě koní). Různé jezdecké školy, různé techniky, různé přístupy. Moderní jezdec by měl mít o knihách a technikách přehled! Nejlépe o všech! A taky o nemocech koní. A podkovářství! A výživě! A vůbec! 

Připadá vám to náročné? Mně taky. Přitom je to ale skutečný obraz tlaku, který je na majitele koní i jezdce vyvíjen.

O koních a lidech a výživě

Překvapilo mě, kolik různých názorů na skladbu krmné dávky mezi majiteli koní na internetu koluje. Jeden nedá dopustit na to a druhý zas na ono. Krmení je vůbec velmi individuální kategorie a každý se řídí podle své osvědčené rady. A že je opravdu z čeho vybírat! Na trhu existuje obrovské množství kompletních i doplňkových krmiv pro koně. Každá značka láká svého klienta na něco jiného, a i já, jako študovaný výživář, mám občas co dělat, abych se v jednotlivých produktech vyznala. Jaký je pak asi tlak na majitele koně, který není pouhým výživářem, ale také trenérem, zootechnikem, veterinářem amatérem a kopytářem? Sebevzdělávání se v těchto všech oblastech navíc stojí velkou spoustu času a úsilí, které mohl člověk strávit na hřbetu svého koně, a přiznejme si, právě proto jsme se většinou o koně a jezdectví začali zajímat.

Moderní výživa koní se tak dá popsat z mnoha pohledů. Z pohledu vědy se teď studie zaměřené na výživu koní zabývají ve velké většině poznáváním mikroorganismů v trávicím traktu. Zjišťuje se totiž, že zastoupení bakterií, hub i virů v žaludku a střevech ovlivňuje nejen koňské zdraví, ale i náladu a výkonnost našich čtyřnohých přátel. Takové studie jsou samozřejmě časově náročné a stejně jako v mnohých dalších přírodovědných odvětví platí, že neexistuje to jedno konkrétní nejsprávnější řešení, tedy zřejmě nenajdeme jedno nejideálnější složení koňského mikrobiomu (=společenství všech organismů v trávicím traktu). 

Z pohledu výrobců krmných směsí a možná i majitelů koní je aktuálním tématem nové a neokoukané složení kompletních i doplňkových krmiv. Řeší se bezovsová či kompletně bezobilná krmiva, krmí se rýžovými otrubami, karobem, kokosem... Nová krmiva na vás koukají prakticky na každém rohu. Majitel koně je tak pod neustále novým marketingovým tlakem - jaké krmivo z toho nepřeberného množství vybrat? Jaké bude nejlepší? Odpověď na tuto otázku opět není jednoduchá. Souhlasím s majiteli koní, kteří tvrdí, že každý kůň je jedinečný a co sedne jednomu koni, nemusí sednout druhému. Ve výživě ale samozřejmě existují určitá pravidla, která je potřeba při volbě kompletního krmiva nebo skládání krmné dávky dodržovat. Tato pravidla se odvíjí zejména od anatomie trávicího ústrojí koní a jejich typickou fyziologií trávení. Majitel musí navíc zhodnotit i aktuální výživový stav, případnou náchylnost k některým onemocněním a množství a typ práce, kterou kůň vykonává. Že z toho máte hlavu v pejru? Vůbec se vám nedivím!

Web nakrmsikone.cz a články na něm jsem chtěla začít psát zejména proto, že se výživou koní zabývám celé své vysokoškolské studium a také proto, že se tím studiem ještě nějakou dobu zabývat budu. V českých výživářských vodách navíc chybí ucelené informace o krmných dávkách, krmných surovinách a minerálních doplňcích a tak se majitelé koní často musí po informacích pídit na zahraničních webech. Doufám, že svými dalšími články pomohu alespoň některým z vás získat nové vědomosti a znalosti, abyste se mohli informovaně rozhodnout o tom, jak a čím svého koně krmit, bez ohledu na to, jaké PR má ta která firma produkující krmiva. Pro majitele koní, kteří chtějí být víc jezdci než výživáři, samozřejmě nabízím i možnost osobního poradenství pro jejich koně. Informace o mnou nabízených službách můžete najít zde. Těším se na setkání u dalšího článku nebo u příspěvku z Blogu výživáře #! Díky za vaši přízeň :)

Nejnovější články na blogu

Přečtěte si, co je nového

V roce 2022 jsme chovatele koní prosili o vyplnění dotazníku. Ptali jsme se na zkušenosti těch chovatelů, kteří u svého koně pozorovali nebo pravidelně pozorují projevy onemocnění trávicího traktu, jako je průjem, konečníková voda, kolika nebo schvácení kopyt. Výsledky našeho šetření naleznete na naší spřátelené stránce www.zivyuhlik.cz, konkrétně...