Blog výživáře #2 

27.07.2021

Proč je složité doporučit komerční krmivo jen tak od boku? Dotazy a rady z diskuzí na internetu.

Je možné, že na sociálních sítích a dalších interenetech sledujete různé stránky nebo diskuzní fóra o výživě koní. Často se tam majitelé, chovatelé a jezdci ptají na konkrétní radu, jaké krmivo pro svého koně mají použít nebo jestli mají vhodně složenou krmnou dávku. Většina odpovědí přichází opět od majitelů. U složitějších případů jsou tazatelé v lepším případě odkázáni na služby výživového poradce, v tom horším se pod příspěvkem rozjede diskuze s mnoha doporučeními, která můžou být protichůdná a ve výsledku vlastně nikam nevedou. 

Pojďme se podívat, co se může objevit v diskuzních fórech ohledně výživy koní.

Poznámka: Dotazy, které zde uvádím, mohou být pozměněné kvůli anonymitě tazatelů. Nerada bych rozvířila nějaké negativně zabarvené diskuze. Článek slouží spíše pro pochopení problematiky poskytování služeb ve výživě koní a chtěla bych jím poukázat na to, že rada výživáře vás může často ušetřit zmatků a chyb a v konečném důsledku vám ušetří čas (který nutně musíte strávit nad prohledáváním trhu nebo sháněním informací o výživě) a peníze (majitelé často zkouší více krmiv než najdou to, které jim vyhovuje, nemluvě o veterinární péči u koní, kteří mají nějaký zdravotní problém a u kterých se nevhodnou výživou takový problém často může zhoršit).


Zdravím, ráda bych se poradila ohledně dávkování oleje pro staršího valacha (21 let). Momentálně podávám 30 ml ostropestřcového oleje a chci zvýšit na 50 ml. Jaký je podle vás nejlepší olej? A jakou dávku krmíte? Četla jsem, že pod 30 ml ho už tělo ani nezaznamená. Děkuji.

Zajímavý dotaz ohledně olejů v krmné dávce, v zásadě na něm není nic špatného a jsem ráda, že se majitelé koní zajímají o nahrazování energie ze škrobu právě tuky. Co je trochu problém u tohoto dotazu je fakt, že koník je starší a nevíme, proč chce majitelka přidat olej do krmné dávky - zda se u koně například zhoršuje kondice nebo zda chce jen doplnit krmnou dávku o omega 3 a 6 mastné kyseliny, například kvůli zkvalitnění srsti a zefektivnění metabolismu. Starší koně si obecně zaslouží vyšší pozornost. Jednak u nich dochází ke zhoršování trávení a vstřebávání a to i v případě, že mají naprosto v pořádku zuby. Pokud má starší kůň navíc problémy i se zuby, je potřeba uzpůsobit krmnou dávku přesně tomuto problému a zjistit, jestli je kůň vůbec schopný přijmout doporučené množství sušiny objemným krmivem. U starších koní by samozřejmě měla také u zubů proběhnout kontrola odborníkem.

Co se týče oleje, je možné ho přidávat v malém množství pro zvýšení pojivosti krmné směsi, kvůli obsahu zmíněných mastných kyselin nebo ho přidávat ve větším množství pro dodávání energie. Oleje se mohou přidávat až do množství 10% sušiny krmné dávky (je to obvyklé množství u energeticky vysoce zatížených sportovních koní, pracujících s vytrvalostí, pro představu to může být např. až 1l oleje v krmné dávce), ani u obsahu tuku 23 % sušiny krmné dávky ale nebyly pozorovány žádné negativní účinky na zdraví koní, a to už je slušná dávka oleje. Základem krmení tuků je jejich postupné a pomalé přidávání do krmné dávky v závislosti na tom, kolik tuku chceme krmit. Koně je potřeba navykat.

Podávání oleje se tedy i u starších koní jeví jako vhodné. Jeho množství, které budeme přidávat, je ale nutné spočítat vzhledem k potřebě energie a příjmu dalších krmiv.

...


Zdravím, píši si o radu. V minulosti byla na netu tabulka, kam jste mohli zadat jak a čím krmíte a výsledkem  bylo doporučení co, kde a jak upravit. Poradíte mi, kde ji najdu?

Přiznám se, že takovou tabulku neznám. Pro zájemce o různé tabulky zdarma, kde je možné si zběžně pro kontrolu spočítat, zda vaše krmná dávka dosahuje požadavků pro koně dle NRC, vás odkážu například sem: https://nrc88.nas.edu/nrh/

Jedná se o základní parametry NRC, kde můžete zadat váhu a energetické nároky svého koně, z výčtu krmných surovin lze postavit krmnou dávku. Tabulka neobsahuje komerčně vyráběná krmiva.

Další možností je použití české aplikace HorseApp, která pracuje jak s krmnou dávkou, tak s deníčkem tréninku. Obsahuje i některá komerčně vyráběná krmiva a pomůže vám mít přehled o tom, co krmíte a jak taková krmná dávka splňuje nejen energetické nároky vašeho koně. 

Nejlepší možností při řešení krmné dávky je ale samozřejmě vždycky profesionální rada výživáře. Krmná dávka by měla být upravována v souvislosti se změnou ročního období, se změnou zaměření, váhy, osvalení, zdravotního stavu a věku. Je samozřejmě v pořádku, pokud majitel sleduje poslední informace o výživě koní a krmivo zvládá vybrat sám. Z vlastní zkušenosti ale vím, jak složité výživářství občas je, a to mám tu výhodu, že mám za sebou několik let studia. Pro majitele koní, kteří kromě výživy řeší ještě trénink koně, kováře a veterináře, mi přijde neúnosné se dlouhodobě zajímat o veškeré dění ve výživě.

Tabulky volně dostupné na internetu nebo v aplikacích vám mohou pomoci kontrolovat, zda máte energeticky dobře složenou krmnou dávku. Ne vždy ale dokáží zaznamenat problém ostatních látek a prvků v krmivech - obsah a poměr minerálů, esenciálních aminokyselin atd. Vždy tedy platí, že je dobré nechat si sestavit dávku odborníkem a v aplikaci či tabulkách následně u této dávky případně vytvářet drobné změny v poměru nebo množství jednotlivých surovin dle potřeby.

...


Dobrý den, čím mohu nahradit vojtěškové úsušky? Ne řepnými řízky, děkuji.

Záhada za záhadou. V tomto případě vůbec nevíme, proč je potřeba nahradit vojtěškové úsušky. Což je vlastně skoro nejmenší problém, protože nevíme, v jakém je kůň výživovém stavu, jakou má zátěž a z čeho se vlastně skládá jeho krmná dávka. Nevíme ani, proč nemůžeme doporučit řepné řízky. I u takovýchto dotazů na fóra je potřeba se vyjadřovat co možná nejpřesněji. 


...


Dobrý den, už si nevím rady a ráda bych se zeptala tady. Řeším krmení pro valacha - 25 let, měl 2 roky zpátky těžkou koliku a od té doby nám hubne. Veterinář testoval krev, Cushinga, vše v pořádku. Zuby má dělané, pár mu jich chybí, ale žere. Zkoušeli jsme vše možné, nyní dostává jádro 3x denně. Kůň je přes den na pastvě, v noci je v boxe na seně. Už nevím, čím ho vykrmit.

V první řadě: u starších (tedy vlastně všech) koní, kteří mají viditelně problém - tj. jsou hubení, dlouhodobě nepřibírají nebo naopak trpí obezitou, kolikami a jinými obtížemi - vždy je nutné stav řešit s veterinářem a poté i s výživářem. Ne všichni veterináři mají čas na studium posledních poznatků z výživy koní. Jako studentka, která strávila na veterinární univerzitě v Brně 2 roky vám mohu potvrdit, že výživa zvířat není jedním z hlavních předmětů, které se na fakultě veterinárního lékařství učí. Veterinární lékař musí být schopný diagnostikovat onemocnění, pomáhat při zraněních jako chirurg atd. Proto je vhodné a u některých koní životně důležité konzultovat krmnou dávku i s výživářem, nejlépe pravidelně v průběhu roku.

Z příspěvku je patrné, že kůň:

  • může mít problémy se zuby - z komentářů pak vyplynulo, že kůň sice prošel zubní kontrolou, ale před rokem. Navíc pokud kůň nemá kompletní zubní vzorec, je potřeba sledovat, zda je opravdu schopný krmivo zpracovat a to jak seno, tak jádro. Pokud ne, je nutné úplně přestavět krmnou dávku. Dodat objem jinými krmivy a rozhodně vyřadit jádro, které může dělat problém i koním, kteří ho užvýkají správně;
  • kůň prošel těžkou kolikou. Pokud veterinární lékař vyloučil poškození trávicího traktu, nesmíme zapomenout na to, že šok mohlo utrpět i mikrobiální společenství ve střevech. Tomu příliš nepomáhá ani krmení jádrem;
  • kůň nepřibírá, i když krmíme 3x denně jádrem. S podobnými případy se setkávám často - jádro je zdrojem rychlé energie ze škrobu. U zdravých koní dodává efektivně energii potřebnou pro práci. U koní starších nebo s rozházeným metabolismem ale spíš uškodí než pomůže. V tomto případě je možné do krmné dávky jako zdroj energie přidat právě tuky ve formě oleje. Předejdeme problémům s nedostatečným rozkousáním, koně tuky navíc dobře tráví a vstřebávají.

U tohoto příspěvku (jako i u mnoha jiných) nabízím sestavení krmné dávky na míru. Mrzí mě, když v takových případech kůň odbornou péči nedostane. Majitel v diskuzním fóru dostane sice zdarma několik "osvědčených rad", nicméně u složitějších případů nelze radit a sestavovat krmnou dávku od boku (a řekněme si to upřímně, netroufám si na to ani u zdravých koní v rekreační zátěži, tedy u těch "nejjednodušších" případů).

Rozhodně nezrazuji nikoho od toho, aby psal dotazy na diskuzní fóra ani aby na ně odpovídal. Je ale třeba si uvědomit, že krmná dávka může zásadně ovlivnit zdraví vašeho koně. Nebojte se objednat si služby odborníků - a to platí jak u výživových poradců, tak u veterinárních lékařů, podkovářů, kopytářů a zubařů. Myslím, že mnoho majitelů může potvrdit, že investice, kterou vydali na služby těchto odborníků se jim mnohanásobně vrátila a často díky ní předešli dalším výdajům, které způsobí například následné onemocnění zvířete.

Pokud potřebujete pomoci se sestavením krmné dávky nebo vás zajímá konzultace např. vámi kupovaných komerčních krmiv a doplňků, neváhejte mě kontaktovat zde.


Nejnovější články na blogu

Přečtěte si, co je nového

V roce 2022 jsme chovatele koní prosili o vyplnění dotazníku. Ptali jsme se na zkušenosti těch chovatelů, kteří u svého koně pozorovali nebo pravidelně pozorují projevy onemocnění trávicího traktu, jako je průjem, konečníková voda, kolika nebo schvácení kopyt. Výsledky našeho šetření naleznete na naší spřátelené stránce www.zivyuhlik.cz, konkrétně...