Změř si koně! Postup měření koně pro výpočet tělesné hmotnosti

11.12.2021

Úvodem

Zjišťování hmotnosti koní a měření její změny je základem pro sestavení a úpravu krmné dávky. Ačkoliv je možné dohledat několik návodů na měření váhy koně pomocí metru nebo provázku, stále častěji si všímám, že každá technika radí měřit koně někde jinde. Pokud měříte pouze obvod hrudníku a porovnáváte na něm, zda kůň přibírá nebo hubne, není to v zásadě velký problém. Horší už to je při výpočtu hmotnosti koně.

Jak si koně změřit?

Při výpočtu hmotnosti je potřeba změřit dvě hodnoty:

  • obvod hrudníku
  • délku těla koně

Hned, jak vezmete metr do ruky, zjistíte, že i taková banální záležitost může být výzvou, zejména pokud má váš kůň jiný rámec nebo jiný tvar a velikost kohoutku než kůň na vzorové fotografii. Jak se v měření orientovat? Nejlepší pomůckou je ukázka na kostře koně. Podle hmatu se pak můžete orientovat na koňském těle a měřit vždy správně:

(Autorem obrázku je Wilfredo Rodríguez. Obrázek je volně šiřitelný a byl graficky upraven pro vzdělávací účely článku. Zdroj obrázku: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Horse_anatomy.svg)

Délka těla koně
Délku těla koně měříme od hrbolu pažní kosti (znázorněný zelenou šipkou vlevo) po sedací hrbol (znázorněný zelenou šipkou vpravo).

Obvod hrudníku
Obvod začínáme měřit v nejnižším místě hřbetu hned za kohoutkem. Pásku, metr nebo provázek vedeme k mečovitému výběžku hrudní kosti (zhruba tam, kam dáváme podbřišník). Na obrázku jsou tato místa označena červenými šipkami. Obvod hrudníku měříme celý dokola, nikoli jen polovinu, jako je tomu u délky těla.

(Autorem obrázku je Wilfredo Rodríguez. Obrázek je volně šiřitelný a byl graficky upraven pro vzdělávací účely článku. Zdroj obrázku: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Horse_anatomy.svg)

Měření v praxi

Podívejme se teď na různé fotografie koní a popišme si měření u různých tělesných rámců:

Krátký hřbet - vysoký obdélníkový tělesný rámec (hříbě v růstu) - QH Ducky - majitelka Renáta Korejsová:

Polodlouhý hřbet - podélný obdélníkový rámec - A1/1 Wingy - majitelka Veronika Dlouhá

Dlouhý hřbet - podélný obdélníkový rámec - ČT Adrien - majitelka Kamila Uhlířová

Výpočet hmotnosti koně

Po změření koně zadáme získané hodnoty do následující rovnice:

Závěrem

Pokud chceme hmotnost koně zjistit přesně, nezbývá nám, než ho zvážit např. na nákladní váze. Pro účely sestavení krmné dávky a kontrolu změny hmotnosti můžeme ale využít i metodu měření délky těla koně a obvodu hrudníku. Těchto typů měření je několik, včetně rozdílných způsobů měření délky těla nebo obvodu. Je na vás, kterou metodu si vyberete, nicméně je potom potřeba měřit hodnoty délky těla a obvodu hrudníku vždy na stejných místech.

Výše popsaná metoda určuje hmotnost koně s přesností +/- 20 kg.

Zdroje:

Technika měření a výpočet: Wagner, E. L., & Tyler, P. J. 2011. A Comparison of Weight Estimation Methods in Adult Horses. Journal of Equine Veterinary Science, 31(12), 706-710.

Využití fotografií koní v tomto článku laskavě svolily jejich majitelky, konkrétně Veronika Dlouhá, Renáta Korejsová a Kamila Uhlířová. Za možnost použít jejich fotografie ve výukových materiálech jim velmi děkuji! :)

Prosím, nekopírujte uvedený obsah (zejména použité fotografie). Je povoleno umístit odkaz na tento článek na váš web. V případě zájmu o napsání článku pro vaši firmu nebo jiné komerční účely mě neváhejte kontaktovat. 


- Ing. Denisa Tichá
www.nakrmsikone.cz